Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

informacja o projekcie

Grafika ilustracyjna z okładką książki "Polacy last minute" i logo Czytam tutaj

Wakacje już za nami, a my przewrotnie proponujemy Państwu opowieści pilotów wycieczek, którzy opiekują się polskimi turystami podczas zagranicznych wyjazdów.

Turystyka jest branżą, w której sprzedaje się marzenia. Kiedy więc wyjeżdżamy na te wymarzone wakacje, najczęściej mamy duże oczekiwania: że będzie super, opalimy się, odpoczniemy, przeczytamy kilka książek, może nawet zakochamy się i wrócimy wypoczęci, i pełni energii do pracy. A często wracamy rozczarowani: padało, do książki nawet nie zajrzeliśmy, w pokoju śmierdziało, a piękny facet się nie pojawił! Jednym słowem niespełnione nadzieje i frustracja.

„Polacy last minute” Justyny Dżbik-Kluge to książka o naszych wadach i zaletach, aspiracjach i brakach, marzeniach i ograniczeniach. Autorka jest dziennikarką radiową i telewizyjną. Zajmuje się tematyką społeczną i kulturalną. Rozmawiała z wieloma pilotami wycieczek, z rezydentami, przewodnikami i animatorami. Prace nad książką przerwał wybuch pandemii w marcu 2020 roku.

Obraz polskiej turystyki to siłą rzeczy jej opis sprzed pandemii. Organizowano wówczas masowe wakacje z biurami podróży, kameralne wyjazdy trampingowe dla małych grup, pielgrzymki, wczasy pracownicze, jednodniowe wyjazdy na sylwestra i trzytygodniowe objazdy po Stanach Zjednoczonych czy Azji.
W czasie lockdownu turystyka praktycznie przestała istnieć i, jak mówią osoby związane z tą branżą, do obrotów sprzed pandemii powrócą może ok. 2025/26 roku.

W tej książce znajdziecie swoistą mieszankę turystycznych aktywności. Jak pisze autorka: „Interesowały mnie nasze zachowania na wyjazdach, mechanizmy działania, sposoby reagowania na trudności, a te często nie zależą od tego, czy mamy do czynienia z last minute za 1200 złotych, czy z trampingiem za 12 tysięcy”.
Relacje pilotów wycieczek obfitują w ciekawostki, zabawne sytuacje, ciekawe spostrzeżenia oraz niesamowite historie, które zdarzyły się naprawdę (chociaż trudno w to uwierzyć).

„W sandałach do skarpet, czyli polaczkowanie”, „35 godzin bez snu”, „Pani tu jest za nasze!”, „Straszno i śmieszno – alkoholowe historie”, „Ile trwa ciąża w Meksyku? I inne głupie pytania” czy „Każdy kraj ma swojego Janusza” to tylko niektóre z tytułów rozdziałów tej książki.

Książkę „Polacy last minute” Justyny Dżbik-Kluge poleca Biblioteka w Cieplewie.

Grafika: Małgorzata Gołofit (OKSiBP)