Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Jedną z atrakcji Żuławskiej Nocy Cudów był koncert tradycyjnych pieśni

24 czerwca w ramach realizacji inicjatywy oddolnej, zgłoszonej w konkursie inicjatyw, odbyła się Żuławska Noc Cudów. Impreza przyciągnęła setki osób. Atrakcji było mnóstwo: quest, gry i zabawy, ognisko, zwiedzanie zagód ze zwierzętami gospodarskimi i wiatraka-paltraka, występ bajarek, koncert tradycyjnych pieśni, kino pod chmurką i wiele więcej...

Imprezę rozpoczął zespół pracujący nad realizacją projektu, czyli: Malwina Metkowska i Ewelina Robakowska inicjatorki działania Żuławska Noc Cudów, realizowanego w ramach inicjatywy oddolnej, Wiesław Zbroiński, partner projektu Kierunek - Kulturalne Żuławy, gospodarz magicznego miejsca, jakim jest U Młynarza - Zagroda Edukacyjna w Mokrym Dworze, który na ten cel udostępnił ją bezpłatnie, oraz Wioletta Toruńczak, koordynatorka projektu Kierunek - Kulturalne Żuławy, reprezentująca Bibliotekę na Żuławach - filię biblioteczną OKSiBP.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty z plecenia wianków. Poprowadziła je z właściwym sobie wdziękiem i sympatią do uczestników Urszula Margol-Andryszczak–znana ze swojego zamiłowania do natury, folkloru i tradycji ludowej.Wydarzenie zabezpieczali strażacy z OSP Wiślina, którzy również są partnerem w projekcie Kierunek- Kulturalne Żuławy. Ognia nie brakowało, ale był pod kontrolą!

W obsłudze festynu pomagali mieszkańcy Mokrego Dworu. Zwłaszcza przy realizacji kilkugodzinnego questa niezastąpione, dzielne, a przy tym piękne były dziewczyny w bieli i wiankach. To one robiły klimat na trasie, ale też pilnowały zasad gry.
Quest cieszył się ogromnym powodzeniem. Wzięło w nim udział około 60 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również strefa Tik Tok & Chill. Pomysł młodszej części zespołu inicjatorów, czyli Agaty, Emilli, Jakuba i Wojtka. Strefa zabaw dla dzieci zapewniła z kolei rozrywkę najmłodszym uczestnikom imprezy.

Późnym wieczorem w klimat baśni i pieśni wprowadziły publiczność dziewczyny z Echa Tradycji oraz bajarki Łowcy Słów, czyli Ela i Groszek. Bajarki przez dwie godziny opowiadały żuławskie legendy wprost z pływającej łódki, a Echa Tradycji śpiewały pieśni różnych regionów świata.

Wieczorne kino plenerowe, zorganizowane przez twórców filmu „Legendy Żuławskie”, czyli Justynę Michalkiewicz-Waloszek, Mateusza Waloszka i Nikodema Maszotę ze stowarzyszenia Nasza Droga do Kina, zakończyło Noc Cudów na Żuławach. Oglądanie filmu po zmroku, pod wiatrakiem, z poziomu leżaka, kocyka i w sąsiedztwie skwierczącego ogniska w pobliżu – to coś zupełnie innego niż projekcja z YouTuba.

Działanie Żuławska Noc Cudów zostało zrealizowane jako jedna ze zwycięskich inicjatyw lokalnych koordynowanych przez OKSiBP w projekcie „Kierunek-Kulturalne Żuławy”.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.