Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Uczestniczki warsztatów archiwistyki społecznej z dziennikarką Magdaleną Świerczyńską-Dolot (w środku)

Życie to opowieść. Każdy z nas tworzy własną. Z kolei każda indywidualna opowieść jest częścią historii społecznej. Ta, której uczymy się w szkole, to historia wielkich nazwisk: bohaterów, zdrajców, władców, przywódców, to historia ważnych dat i miejsc.
Aby dobrze zrozumieć przeszłość, móc wyciągać wnioski, uczyć się, powinniśmy więcej rozmawiać z naszymi dziadkami, babciami, rodzicami, starszymi sąsiadkami i sąsiadami. Nie każdy ma taką możliwość. Często dlatego, że zbyt późno dostrzegamy wartość takiej rozmowy.

Osoby z dużym „bagażem” życiowych doświadczeń chcą i potrafią pięknie opowiadać. Również o sprawach trudnych, smutnych i przygnębiających. Ale i o tych zwykłych radościach, przyjemnościach i spełnieniach. Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, ale ludzkie potrzeby, pragnienia, motywacje i ambicje są pewnym uniwersum. Słyszymy to w opowiadanych historiach.

W ramach projektu Kierunek - Kulturalne Żuławy kontynuujemy działanie związane z archiwistyką społeczną. Tym razem zaczynamy tworzyć zbiory historii mówionej. Warsztatowe spotkania to ministudium wymagań i psychologii metody biograficznej stosowanej w prowadzeniu wywiadu, technikalia, czyli obsługa sprzętów, radzenie sobie z ewentualnymi problemami. To w końcu rozmowy z najstarszymi mieszkankami żuławskiej części gminy Pruszcz Gdański przeprowadzone przez początkujące archiwistki społeczne we wspierającym towarzystwie Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot - dziennikarki znanej z docenianych radiowych wywiadów społecznych. To również obróbka dźwiękowa sporządzonych nagrań.

Realizacja tego działania tworzy w nas przekonanie, że jest ono społecznie ważne i powinno być kontynuowane po zakończeniu projektu w różnych cyklach, również w innych miejscowościach gminy Pruszcz Gdański. Najstarsi mieszkańcy opowiadają osobistą historię przez pryzmat miejsca, z którego pochodzą, w którym żyją, pracują, spędzają wolny czas. Nagrywając ich historie chcemy je przekazać innym, również kolejnym pokoleniom. Nasza tożsamość nie jest znikąd. Wszyscy mamy jakieś korzenie, a dobrze jest móc je poznać i zachować od zapomnienia. My wszyscy tworzymy lokalną historię, budując społeczeństwo obywatelskie.

Historia mówiona przedstawia zwykłe niezwykłe życie zwykłych, a może jednak niezwykłych ludzi. Każdy z nas ma swoją historię do opowiedzenia. Posłuchajmy więc opowieści osób, których być może nie poznaliśmy osobiście, a które żyją wśród nas. Jako pierwsze swoje historie opowiedziały nam panie: Barbara, Eryka i Franciszka - mieszkanki Wiśliny oraz pani Cecylia - mieszkanka Kolonii Lędowo. Wkrótce udostępnimy te ciekawe opowieści.

Warsztaty archiwistyki społecznej w Bibliotece na Żuławach z Magdaleną Świerczyńską-Dolot (pierwsza z lewej).
Warsztaty archiwistyki społecznej w Bibliotece na Żuławach. Pierwsza z prawej Magdalena Świerczyńska-Dolot.
Uczestniczki warsztatów archiwistyki społecznej w Bibliotece na Żuławach z Magdaleną Świerczyńską-Dolot (druga z prawej).

Działanie realizowane jest w ramach projektu Kierunek - Kulturalne Żuławy dofinansowanego w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

BLISKO PLAKAT A3 23 min