Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika z napisem Konkurs inicjatyw lokalnych i logo Kierunek-Kulturalne Żuławy

W sobotę poznaliśmy tytuły zwycięskich projektów zgłoszonych do konkursu inicjatyw lokalnych, zorganizowanego w ramach projektu Kierunek – Kulturalne Żuławy. Dziś przybliżamy laureatów-wnioskodawców i ich zamysły na prospołeczne akcje i działania aktywizujące mieszkańców, w tym młodzież, i promujące czytelnictwo oraz żuławską część gminy Pruszcz Gdański.

Żuławska noc cudów – to hasło wniosku przedstawionego przez Malwinę Metkowską - mieszkankę Wiśliny i Ewelinę Robakowską z Mokrego Dworu. W ich zespole projektowym jest jeszcze Jarosław Cygert oraz czwórka młodych ludzi: Agata, Emilia, Jakub i Wojtek. Żuławska noc cudów to pomysł na przywrócenie tradycji słowiańskiej związanej z letnim przesileniem słońca w pięknych plenerach Żuław. Żuławskie legendy opowiadane przez opowiadaczy historii, tradycyjne pieśni słowiańskie, gra terenowa oparta o literaturę i film pt. „Legendy Żuławskie”, prezentowany przez jego twórców po raz pierwszy w warunkach plenerowych. Rzeka, łódka, natura - i przywracanie starych tradycji wspólnej pracy i zabawy, z wykorzystaniem zasobów kultury. To propozycja dla wszystkich mieszkańców Żuław i nie tylko. Przy dużym zainteresowaniu ma potencjał stać się imprezą cykliczną. Projekt angażuje społeczność lokalną nie tylko do uczestnictwa, ale przede wszystkim do jego współorganizacji.

Żuławska ekspresja, czyli mała zmiana a cieszy!
– projekt mamy i syna, Urszuli oraz Nikodema Kozierkiewiczów z Wiśliny. Szary przystanek w jednej z żuławskich wsi ma szansę stać się dziełem sztuki, zaprojektowanym i wykonanym przez młodzież z lokalnej szkoły pod okiem nauczycieli plastyków. Projekty graficzne zostaną wybrane w wyniku szkolnego konkursu. Wnioskodawcy zaprosili do pomocy i wsparcia technicznego również instruktorów-artystów z OKSiBP. Przystanek zostanie wstępnie przygotowany przez dorosłych mieszkańców, a następnie ozdobiony przez młodych ludzi. Wnioskodawcy mają nadzieję, że być może młodzież złapie bakcyla i będzie to początek wprowadzania różnorodnych barwnych elementów zdobniczych w żuławskiej przestrzeni również w ramach innych inicjatyw lokalnych.

Żuławska depresja, edukacyjny quest na Żuławach – zaproponowały Anna Dargacz, Magdalena Fedoruk oraz Janek Goleń (lat 16). Chyba najtrudniejszy z projektów, ale o ogromnym potencjale edukacyjnym. Lubimy wyzwania i pracę animacyjną dla edukacji. Kto, co wie o Żuławach. Po co te rowy, kanały, wały przeciwpowodziowe? Czy płasko to nudno? Czy pola, zalesienia i te wszystkie niuanse w wysokościach terenu mają znaczenie? Dlaczego nie należy zakopywać rowów, dlaczego trzeba dbać o ich drożność. Tworzenie questa przez zespół dorośli-młodzież poprzedzone będzie przygotowaniem scenariuszy lekcji i zajęciami edukacyjnymi w szkołach na terenie żuławskiej części gminy Pruszcz Gdański. Wyszukiwanie odpowiedniej literatury, która wskaże o czym należy edukować społeczność Żuław będzie bazą do współpracy ze szkołami w zakresie tworzenia i realizacji lekcji. W planie jest quest rowerowy, bo odległości duże. Wnioskodawcy zaprosili do partnerstwa spółkę Wody Polskie - od których dużo zależy. Czasami być, albo nie być - a to już poważna sprawa. Tam projekt gry edukacyjnej już się spodobał.

O Żuławach w Bibliotece na Żuławach – inicjatywa czytelniczek biblioteki: Ireny Mróz, Magdaleny Wysockiej oraz Teresy Barczak. Panie napisały wniosek, którego celem jest promocja czytelnictwa poprzez tradycyjne spotkania autorskie. W planie spotkanie z autorką beletrystyki, oraz publikacji popularnonaukowych. A ponieważ udział w konkursie wskazywał na promocję regionu - to każde ze spotkań będzie poświęcone twórcom literatury i filmu, którzy tematykę Żuław podejmują. W planie są też warsztaty z „prawdziwą” pisarką.

Wnioskodawcom wybranych projektów gratulujemy i trzymamy kciuki za realizację inicjatyw! Przed nami spotkania z laureatami konkursu, podczas których będziemy ustalać warunki współpracy - z OKSiBP i partnerami w projekcie Kierunek - Kulturalne Żuławy, którzy zobowiązali się, że wesprą swoimi zasobami realizowanych projektów.
Ale społecznicy to lubią i tego potrzebują - współdziałania!

Pozostałe ze zgłoszonych wniosków spełniały warunki formalne, ale uzyskały niższą niż powyżej opisane, ocenę merytoryczną. Jednakże bardzo doceniamy inicjatywę lokalną i liczymy na możliwość realizacji tych pomysłów z wykorzystaniem innych środków. Mamy nadzieję na współpracę i włączanie się w podejmowane działania społeczno-kulturalne.

Protokół z posiedzenia komisji wraz z liczbą przyznanych punktów jest udostępniony w BIP OKSiBP.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.