Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika

W tym miesiącu, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, czytaliśmy „Białego klauna” Damira Milosa. To historia chłopca, który ma zostać klaunem, ale niestety nie rozróżnia kolorów. Tytułowy biały klaun, spotykając na swojej drodze mentora, próbuje nauczyć się barw poprzez przyporządkowanie do nich cech, emocji, czasem wyobrażeń.

- Autor, Damir Milos, przedstawia swoją filozofię postrzegania świata, nie stroniąc od metafor. Obawiałam się, że książka może być dla dzieci zbyt trudna – przyznaje Izabela Papała, moderator DKK dla dzieci. – Okazało się jednak, że młodzi czytelnicy są gotowi na takie wyzwania. Dziewczynki wskazywały, że nie raz wzruszyły się przy lekturze. Chłopcom z kolei bardzo podobało się przekraczanie granic świata. Sympatię młodych czytelników zaskarbiła sobie postać smoka, z którym biały klaun spotykał się w krainie snu.

Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci widują się regularnie co miesiąc, choć niestety od roku tylko w formule online. Taka forma nie zastąpi nigdy spotkań w realnym świecie, ale cieszymy się, że cały czas mamy kontakt z naszymi młodymi czytelnikami. Możemy się zobaczyć, porozmawiać i wspólnie pobawić, rozwiązując zagadki związane z tematem książki.

Grafika Izabela Papała (OKSiBP)