Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Miłośników dobrej lektury zapraszamy do uczestniczenia w marcowych spotkaniach dyskusyjnych klubów książki dla dzieci młodzieży i dorosłych czytelników. Tym razem tematyka będzie krążyć wokół fantasy, fantastyki i najlepszych przyjaciół człowieka, czyli psów.

DKK dla dorosłych

20 marca; godz. 18:00

„Fabryka Absolutu” - Karel Čapek
„Fabryka Absolutu” to tytuł o ugruntowanej pozycji w klasyce czeskiej literatury. Nie brak w niej prześmiewczego humoru, trafnych obserwacji i wielu ponadczasowych refleksji.
Na wyjątkowość tej książki składa się kilka czynników. Po pierwsze - temat, który zasadza się wokół historii o tym, jak Czesi wynaleźli maszynę do produkcji… Boga. Po drugie: sami Czesi - naród laicki i daleki od przypisywania się do jakiejkolwiek wspólnoty religijnej, stał się tutaj sprawcą bożej nadprodukcji. Po trzecie: autor. Čapek był popularyzatorem słowa robot, pionierem fantastyki naukowej, nieufnym wobec wszystkich - izmów, które były dlań najpełniejszym przykładem terroru i zatracenia humanistycznych wartości.
Akcję swej fantastyczno-utopijnej „Fabryki absolutu” umieścił on w 1943 roku (napisał ją w 1922). Wówczas prezes spółki MEAS, G. H. Bondy, przeglądając gazetę, dostrzega intrygujące ogłoszenie o sprzedaniu patentu na niezwykły wynalazek. I tak to się zaczyna …

DKK dla młodzieży

24 marca; godz. 16:30

„Nethergrim t.1” - Matthew Jobin

Pierwszy tom nowej serii fantasy dla młodzieży. Dla fanów Zwiadowców i Opowieści z Narnii. Wszyscy w Moorvale wierzą w legendę, że odważny rycerz Tristan i sławny mag Vithric w czasie wielkiej wojny, lata temu pokonali zło uosobione przez Nethergrima, inaczej zwanego Otchłannym, Kołyskowym Złodziejem czy Klątwą Matek, który porywał i więził niewinne dzieci. Do dziś śpiewane są pieśni o Tristanie i Vithricu, a na cześć bohaterów organizuje się niezliczone święta i festiwale. Jednak znowu dzieje się coś złego. Znikają zwierzęta, pozostają po nich tylko kości. Zaczynają ginąć dzieci. Szepty zamieniają się w krzyk. Nethergrim powrócił!

DKK dla dzieci

27 marca godz. 17:00

„Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie”
autorka: Renata Piątkowska, ilustratorka: Katarzyna Bukiert

Niekiedy słyszymy historie o psach, które dokonały czegoś niezwykłego - uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć lub nie mogły się z nim rozstać. Takie przykłady psiej wierności, przywiązania i mądrości stały się inspiracją dla wzruszających i dających do myślenia opowiadań Renaty Piątkowskiej. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają psy!