Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Trwa realizacja projektu „TUWIMOWA MOWA. Młodzież dla dzieci w kulturalnej sieci”. Animatorzy kultury z Mediateki wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Straszynie i nauczycielkami kontynuują wspólną pracę. Celem jest stworzenie spektaklu na podstawie twórczości J. Tuwima.

Występ będzie jednocześnie prezentem dla dzieci z Gminnego Przedszkola w Straszynie, które przyjęło niedawno imię Juliana Tuwima. Młodzież uczestniczyła już w warsztatach podczas, których m.in. zapoznała się z pojęciem procesu tworzenia projektu i jego efektywnej realizacji. Jednym z tematów ćwiczeń warsztatowych była efektywna komunikacja, jako szczególnie ważny i jednocześnie niezwykle uniwersalny proces, występujący w każdej pracy zespołowej i przy realizacji każdego projektu. Jednak meritum spotkania stanowiła zespołowa praca, której celem było zaprojektowanie konkretnego wydarzenia kulturalnego.

Następnym etapem były warsztaty pisania scenariusza. Poprowadził je znany pisarz oraz scenarzysta Daniel Odija. Z kolei Marcin Marzec, aktor-lalkarz i twórca Teatru Barnaby, wprowadził uczniów w tajniki reżyserii i aktorstwa. Osobne spotkanie poświęcono na warsztaty tworzenia scenografii i kostiumów pod kierunkiem Zuzanny Kraszewskiej. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym i po burzy mózgów na temat kreowania strojów dla postaci przewidzianych w scenariuszu, uczestnicy zrobili coś co z tradycyjnym teatrem kojarzy się od zawsze, czyli maski. Było przy tym trochę pracy, ale również co niemiara zabawy. Uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością i efekty były niesamowite.

Kontynuowane są prace nad scenografią i warsztaty gry aktorskiej.

Do czuwania nad całością grupa wybrała „superproducentkę”. Została nią Zosia Danke z klasy VIIIb SP w Straszynie.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem Programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.