Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Aktorka Adrianna Kieś w spektaklu o K.K. Baczyńskim.

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, serdecznie zapraszamy na pierwszy po długiej przerwie otwarty spektakl dla publiczności w wieku 16+. 8 listopada (poniedziałek) w naszej sali kinowo-teatralnej będzie można zobaczyć przedstawienie pt. „A ponad ziemią z kulami latały diamenty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”. Wstęp wolny.

Postaci poety i okoliczności w jakich powstawały jego wiersze chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Któż nie z nas nie słyszał nazwiska: Baczyński? Kto nie słyszał o dramacie powstania warszawskiego, hekatombie miasta i bestialstwie oprawców? Nie wszyscy jednak poznali historię wielkiej miłości Baczyńskiego - Barbary Drapczyńskiej, która również, podobnie jak młody Kamil, zginęła w czasie Powstania. W wieku niespełna 22 lat…

W 2021, w setną rocznicę urodzin poety, rękopis zawierający wybór wierszy pt. „W żalu najczystszym”, wykonany własnoręcznie przez K.K. Baczyńskiego jako prezent ślubny dla żony, został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

W przedstawieniu umiejętnie połączono liryczne teksty i piękno poetyckiej frazy z brutalną prozą rzeczywistości, w jakiej przyszło żyć i kochać tak młodym ludziom. Reżyser Przemysław Tejkowski sprawnie balansuje pomiędzy tym co wzniosłe i tragiczne, a tym co śmieszne i zabawne do łez. Mówi się, że nie można pogodzić ognia z wodą. Tejkowski udowodnił, że jednak można, zwłaszcza mając do dyspozycji genialne teksty genialnego poety. Ogromnym atutem spektaklu są właśnie wiersze. Drugim - aktorstwo występujących w przedstawieniu Adrianny Kieś i Przemysława Tejkowskiego.

Serdecznie zapraszamy. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny - liczba miejsc ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Biurze Obsługi Klientów w Cieplewie (tel. 728 415 566).

Aktorzy Adrianna Kieś i Przemysław Tejkowski na scenie
Aktorzy Przemysław Tejkowski i Adrianna Kieś na scenie