Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Mediateka w Straszynie (Filia Biblioteki Gminnej, funkcjonującej w strukturach OKSiBP) w 2018 roku zrealizowała inicjatywę pn. Kolej na Niepodległość. Zadanie uzyskało dofinansowanie w wysokości 58.900 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Było to interdyscyplinarne przedsięwzięcie edukacyjno-artystyczne, popularyzujące wiedzę na temat walki o polskość na terytorium byłego Wolnego Miasta Gdańska. Bezpośrednio związane z historią siedziby Mediateki, mieszczącej się w budynku dawnego dworca kolejowego. Obejmowało cykl warsztatów, w wyniku których powstały 3 minidokumenty filmowe, komiks historyczny dla dzieci, audycja radiowa nagrana przez młodzież i Radio Spin.pl, ponad dwadzieścia prac plastycznych wykonanych przez artystów z „Przystanku Sztuka”. Powstała też instalacja artystyczna „Sto orłów dla Rzeczpospolitej” na fasadzie szkoły w Straszynie oraz program wokalno-taneczny przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”.

10 listopada uczestnicy warsztatów i mieszkańcy miejscowości utworzyli „Korowód niepodległości”, który w rytmie poloneza z centrum Straszyna przeszedł do Szkoły Podstawowej im. I. Krasickiego. Tam podczas gali finałowej zaprezentowano wszystkie rezultaty projektu. We wspólnym świętowaniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyło ponad 200 osób.

Film i komiks można obejrzeć na stronie projektu: http://kolejnaniepodleglosc.pl/

Partnerzy: Szkoła Podstawowa w Straszynie, ZPiT „Jagódki”, Stowarzyszenie Twórców „Przystanek Sztuka” i Stowarzyszenie „Dolina Raduni”.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.