Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

III Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL odbył się w dniach 23-25 lipca 2019 roku na terenie Centrum Rekreacji w Juszkowie. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Marszałek Województwa Pomorskiego, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim oraz Wójt Gminy Pruszcz Gdański. Publiczność spotkała się z artystami z Polski, Niemiec, Litwy, Ukrainy i Hiszpanii. Łącznie wystąpiło 15 zespołów teatralnych, które zaprezentowały w sumie 32 spektakle.

Znów była okazja, by w Juszkowie spotkać żywą maskotkę – logo festiwalu, czyli niebieską lalkę z monocyklem, która zabawiała gości i chętnie pozowała do wspólnych fotografii. Nie zabrakło tu również autorskich spotkań z mistrzami gatunku. Jubileusz ćwierćwiecza pracy zawodowej świętował z nami Mariusz Orzełek z Teatru pod Orzełkiem – laureat honorowej odznaki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Uczciliśmy też 10 rocznicę powstania teatru FALKOSHOW, założonego przez Krzysztofa Falkowskiego. Jak powstają spektakle lalkowe (i nie tylko) opowiadał w trakcie mistrzowskich warsztatów dramaturg i reżyser Tomasz Man wespół z Marcinem Marcem z gdańskiego Teatru Barnaby.

W Strefie Warsztatowej Baśniowego Teatru Lalki, działającym na terenie Centrum Rekreacji, pod okiem instruktorów dzieci własnoręcznie wykonywały rozmaite lalki. Przy stoisku Cukierni Viktoria Sławomira Mielnika chętni zdobili i wypiekali kukiełki z ciasta drożdżowego - buźki królów i książąt. Pięknie wyglądały i równie dobrze… smakowały! Pod hasłem: „Baśniowe stwory” wraz z nauczycielami z Niepublicznej Szkoły Akademia Montessori z Pruszcza Gdańskiego milusińscy robili pacynki ze skarpetek. Hanny Kośmickiej bywalcom FOTEL-a przedstawiać nie trzeba. Wprawdzie w tym roku Mistrzyni zabrakło, ale przedstawiciele pracowni zjawili się w Juszkowie, by jak zwykle poprowadzić warsztaty pacynkowe. Tym razem w plenerowej pracowni tematem przewodnim zajęć były smoki, ale dziewczynki chętnie robiły też laleczki i inne maskotki. Goszcząca u nas Elya Bosovych, artystka z Ukrainy pokazywała jak zrobić kukiełki popularne u naszych wschodnich sąsiadów: motanki i lalki wertepowe. Chętnych nie brakowało i w strefie warsztatów jak zwykle panował tłok.

W Juszkowie ponownie podwoje otworzyła plenerowa kawiarenka Cukierni Viktoria - Sławomira Mielnika. Z daleka pachniało tam kawą świeżo parzoną w ekspresie. Goście degustowali jeszcze gorące – prosto z mobilnych pieców - słodkie wypieki: drożdżówki, jagodzianki, miniaturowe pizze i inne smakołyki. Nie zabrakło tam również lodów dla ochłody, deserów i tortów. W strefie gastronomicznej jak zwykle niepodzielnie panowały mieszkanki gminy Pruszcz Gdański z lokalnych kół gospodyń wiejskich z Łęgowa, Cieplewa i Wiślinki. Na swoich stoiskach serwowały pyszne dania obiadowe, przekąski, lemoniady i domowe przetwory. Ofertę handlową wzbogacił sklepik z koszulkami, torbami i innymi gadżetami ozdobionymi "fotelowym" logo. Piękna pogoda rozpieszczała nas i naszych gości, więc oblegane były również kajaki i rowerki wodne dostępne na przystani nad Radunią. Można z nich było również dojrzeć spektakle wystawiane na scenie nr 3, usytuowanej bezpośrednio nad lustrem wody.

W tym wyjątkowym święcie objazdowych teatrów lalkowych przez dwa dni uczestniczyli również mieszkańcy Marzęcina w gminie Nowy Dwór Gdański. Dzięki naszej współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury, obejrzeli w sumie 9 spektakli w wykonaniu artystów z Polski, Niemiec i Ukrainy oraz pokaz „Baśniowa królewna”, stanowiący połączenie teatru lalkowego i robotyki.

Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza 2019 otrzymał dofinansowanie w wysokości 80 000 zł z funduszu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2019". Do programu aplikowało 754 wnioskodawców. OKSiBP znalazł się wśród 154 beneficjentów z całej Polski.

logoNCK dofinansowanie 2019

SPEKTAKLE 2019

• „Koza Dereza” DNIPROWSKI MIEJSKI TEATR LALEK (UKRAINA)
• „Puszysty show”, „Zabawne retro” TEATR MARIONETKOWY STUDIO KOMPLIMENT (UKRAINA)
• „Igraszki z Dropsem”, „Ali Baba i czterech rozbójników” WĘDROWNY TEATR LALEK MAŁE MI (ŁÓDŹ, POLSKA)
• „Brak sensu, żyrafa, aniołek i stołek” STUDENCI WROCŁAWSKIEJ FILII AKADEMII SZTUK TEATRALNYCH W KRAKOWIE (POLSKA)
• „Król śmieci i księżniczka kwiatów, czyli opowieść o miłości” AKADEMIA MONTESSORI (POLSKA)
• „Kto powiedział miau?”, „U słoneczka w gościach” LWOWSKI TEATR AKADEMICKI „I LUDZIE, I LALKI" (UKRAINA)
• „Litewskie piosenki inaczej”, „Półtorej garści” PONIEWIERSKI OBJAZDOWY TEATR LALEK (LITWA)
• „Calineczka”, „Czerwony Kapturek” TEATR BARNABY (GDAŃSK, POLSKA)
• „Oj, boli!”, „Baśnie 1001 nocy” TEATR QFER (GDAŃSK, POLSKA)
• „Czarne i białe”, „3 x królewna, 3 x smok” TEATR POD ORZEŁKIEM (BIAŁYSTOK, POLSKA)
• „O szewczyku co smoka wawelskiego pokonał”, „Na wozie” TEATR FALKOSHOW (KRAKÓW, POLSKA)
• „Władca lalek” TOMASZ MAN I TEATR BARNABY (POLSKA)
• „Złote jajko”, „Podróż za horyzont” TEATR LALEK IGRASZKA (WARSZAWA, POLSKA)
• „Wilk i siedem koźlątek, czyli sprawa dla pana K.” TEATR DES LACHENS (NIEMCY)
• „Iluzja marionetki” TEATR FALKOSHOW – ZAUŁEK ANIMACJI LANCKORONA (POLSKA)
• „Zielona wrona” TEATR MARIONBRAND (POLSKA)
• „Gra czasu” TEATR DAVIDA ZUAZOLI (HISZPANIA)