Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Archiwum wydarzeń

O ŻUŁAWSKIEJ TOŻSAMOŚCI

Kategoria: BIBLIOTEKI I MEDIATEKA

Grafika_wydarzenia

Data:Wtorek, 26 Wrzesień 2023

Godzina:17:00 - 18:00

Lokalizacja:  Biblioteka Publiczna w Wiślinie
Bilety:  
Wstęp wolny


loading...

Kup / rezerwuj

OKSiBP, kontakt: 728 415 566
pn. - czw. 8:00-20:00; pt. 8:00-16:00

Mediateka w Straszynie, kontakt: 883 833 958
wt., pt. 10:00-18:00, śr. 12:00-18:00; czw. 12:00-20:00, sob. 9:00-13:00


Irena Mróz i Magdalena Wysocka zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu Opowieści o Żuławach w Bibliotece na Żuławach.

Czy czujesz się Żuławiakiem? Czy czujesz się Żuławianką? Czy znasz Żuławy, ich historię, wytwory kultury? Co wpływa na naszą tożsamość? Czy w globalnym świecie potrzebujemy utożsamiać się z miejscem, w którym się urodziliśmy, w którym żyjemy lub pracujemy?
Jak edukacja regionalna kształtuje naszą tożsamość?

Aleksandra Paprot-Wielopolska prowadziła badania nad tożsamością współczesnych Żuławiaków. Przyglądała się lokalnym i regionalnym inicjatywom oraz działaniom samorządów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i aktywistów na rzecz budowania tożsamości. Sprawdzała jak współcześni mieszkańcy postrzegają siebie oraz miejsce, w którym żyją.
Ziemie Zachodnie i Północne (tzw. Ziemie Odzyskane), a Żuławy również do nich należą, to obszar, gdzie już niemal nie ma ludności autochtonicznej. Po II wojnie światowej przyjechali tu nowi osadnicy z Polski południowo-wschodniej, Kresów Wschodnich czy ludność ukraińska w ramach akcji „Wisła”. Kolejne pokolenia, urodzone już na tych ziemiach, coraz częściej odczuwają potrzebę przynależności i identyfikacji z Żuławami, podejmują inicjatywy na rzecz przedwojennego i powojennego dziedzictwa kulturowego oraz budowania wspólnoty mieszkańców.

Autorka książki pt. „Żuławy i Powiśle. Kształtowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989” opowie nam dlaczego ten temat jest dziś tak ważny. Podczas wystąpienia dowiemy się jak to jest z tożsamością mieszkańców Żuław, a podczas sesji pytań będziemy mogli porozmawiać o regionie. Autorka urodziła się i mieszkała wiele lat na Żuławach, a obecnie jest mieszkanką naszej gminy.

Aleksandra Paprot-Wielopolska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożką, antropolożką kultury i kulturoznawczynią. Adiunktem w Zakładzie Etnologii Polski i Antropologii Historii (Instytut Antropologii) Uniwersytetu Gdańskiego. Pracowała jako starszy specjalista w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w latach 2013-2019 była wiceprezeską Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (w tym sekcji stroju ludowego oraz sekcji ukrainoznawczej). Jest także sekretarzem redakcji Atlasu Polskich Strojów Ludowych. Współpracuje z Pomorskim Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziedzictwem kulturowym, mechanizmami polityki pamięci i kształtowania tożsamości na obszarach postmigracyjnych, regionalizmem, aktywnością społeczności lokalnych i historią mówioną. Prowadziła badania etnograficzne na Żuławach, Powiślu, Warmii, Mazurach, Lubelszczyźnie, Podlasiu, w Wielkopolsce, Małopolsce oraz na wyspie Olchon w Buriacji. Autorka książki o swojej rodzinnej miejscowości „Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi” (2012), a także „Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński” (tom 3, 2015) i książki „Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku” (2018), współautorka publikacji „Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności” (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.


Spotkanie w ramach realizacji jednego ze zwycięskich wniosków w konkursie na lokalne inicjatywy oddolne, realizowanym w projekcie OKSiBP „Kierunek – Kulturalne Żuławy”.