„Pracownia Reportażu Trzech Krajobrazów” - pod takim hasłem od 3 września do 13 października 2014 r. OKSiBP zrealizował na terenie gmin Pruszcz Gdański i Pszczółki bezpłatne warsztaty zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych w dziennikarstwie.
W świetlicach wiejskich w Rokitnicy, Jagatowie, Żuławie, Cieplewie, Różynach, Mokrym Dworze, Lędowie i Straszynie odbyło się 8 dwudniowych spotkań, w których uczestniczyło w sumie 80 osób - dzieci i młodzież w wieku 9-19 lat. Zajęcia przygotowała i poprowadziła doświadczona instruktorka Magdalena Świerczyńska-Dolot, na co dzień dziennikarka Radia Gdańsk.
W zakresie dziennikarskim warsztaty polegały m.in. na przygotowaniu oraz przeprowadzeniu wywiadów i nagrań poświęconych lokalnym walorom przyrodniczym, historycznym i kulturowym naszego regionu. Uczestnicy poznali nowoczesne technologie stosowane w dziennikarstwie i pod okiem instruktorki próbowali swoich sił w zakresie gromadzenia materiałów dziennikarskich oraz obsługi sprzętu. Po zajęciach młodzieży udostępniono dyktafony, które posłużyły do rejestracji nagrań w domu, w szkole, na podwórku etc. Podczas kolejnego spotkania uczestnicy z fachową pomocą technika dźwięku „obrabiali” zgromadzone informacje oraz materiały dźwiękowe.
Podczas pierwszych zajęć w Rokitnicy (3 i 5 września) uczestnicy rozmawiali m.in. z miejscowymi gospodarzami, np. plantatorem warzyw. W Jagatowie (9 i 11 września) tematem nr 1 była oczywiście Ochotnicza Straż Pożarna, a sołtys Jadwiga Burdziuk i świetliczanka Małgorzata Radelska ugościły warsztatowiczów gorącą herbatą i pączkami. W Żuławie (23 i 25 września) uczestnicy spotkali się m.in. z miejscowym proboszczem, który chętnie dzielił się swoją rozległą wiedzą na temat Żuław. 29 września i 1 października z warsztatów w Cieplewie korzystali młodzi gospodarze wsi i mieszkańcy pobliskiego Łęgowa, a efektem ich pracy była m.in. piosenka „Ziemniaki, kurczaki”, która znalazła się na jednej z pocztówek dźwiękowych zrealizowanych podczas zajęć. Ekipa uczestników zajęć w dniach 2 i 4 października nagrywała audycje w Różynach i w Pszczółkach, a już po południu 4 i 6 października z warsztatów korzystali mieszkańcy Mokrego Dworu. Tam zarejestrowano m.in. dźwiękową pocztówkę z miejscowego Skansenu Żuławskich Maszyn Rolniczych, a przewodniczką młodych dziennikarzy była m.in. mieszkająca we wsi od lat 40. ub. wieku Pani Janina. Również w Lędowie (7 i 9 października) powstał minireportaż z odgłosami typowymi dla wiejskiego życia. Natomiast ostatnie warsztaty odbywające się w bibliotece w Straszynie (10 i 13 października), były dla uczestników pretekstem m.in. do bliższego poznania miejscowej elektrowni wodnej na Raduni.
Radiowe minireportaże, zmontowane ze zgromadzonych podczas warsztatów nagrań, wykorzystano m.in. do przygotowania specjalnej strony internetowej, na której można odsłuchać efekty pracy dzieci i młodzieży, ale także do zredagowania pamiątkowego folderu promującego walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe obszaru LGD „Trzy Krajobrazy” z perspektywy młodych mieszkańców. Na wydawnictwo złożyły się również fotografie wykonane podczas zajęć.
Warsztaty radiowe
Pocztówek dźwiękowych z obszaru LGD „Trzy Krajobrazy” można posłuchać, odwiedzając stronę internetową:
pracownia-reportazu.pruszczgda.pl
Do oglądania folderów promujących operację zapraszamy m.in. do czytelni w OKSiBP i filii biblioteki w Straszynie.
Relację z warsztatów można znaleźć na stronie internetowej Radia Gdańsk, które objęło naszą inicjatywę patronatem medialnym:
www.radiogdansk.pl