Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

informacja o projekcie

Grafika z okładką książki Offline

„Była godzina dwudziesta trzecia, kiedy po raz ostatni sprawdziłem pocztę i wyłączyłem telefon, licząc na to, że robię to na zawsze” – napisał Mark Boyle, autor książki pt. „Offline”. Jest on znany na świecie jako „człowiek bez pieniędzy”. Wyjaśnia to podtytuł: Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście.

Offline to pamiętnik człowieka, który zamienił miasto na wieś, a zamiast „mieć” wybrał „być”. Mark Boyle postanowił na rok zrezygnować całkowicie z technologii. Zamieszkał na wsi w Irlandii, w zbudowanym samodzielnie domku. Doświadczenie to tak bardzo mu się spodobało, że trwa już 10 lat. Autor żyje bez prądu i bez wody, żywi się tym co sam wyhoduje lub zdobędzie. Zrezygnował z pieniędzy, telefonu, komputera, Internetu, samochodu, a nawet zegarka. Rytm nadaje mu natura. Pory roku wyznaczają wszystko.

Opowieść autora to źródło inspiracji, otwierające umysł. Bo przecież można żyć inaczej, my też mamy wpływ na nasze życie. Czy potraficie długo wytrzymać chociażby bez telefonu? Jaka jest pierwsza rzecz, którą bierzecie rano po przebudzeniu? Wielu z nas sięga po telefon, prawda? A teraz wyobraźcie sobie, że musicie miesiąc funkcjonować całkowicie nie tylko bez telefonu, ale i bez Internetu. Może to być ciekawe doświadczenie. Przeczytajcie tę ciekawą książkę i pomyślcie o chwilowym „wyciągnięciu wtyczki”.

Grafika: