Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Czytelniczki na spotkaniu w Mediatece

„Znajdź codziennie chwilę dla siebie. Tylko dla siebie” – dała wskazówkę Harriet. „Na przerwie uprawiaj sport i pamiętaj, chłopcy nie zawsze muszą wygrywać” – pisała na kartce, dołączając ją do pudełka ze śniadaniem dla swojej kilkuletniej córki.

„Tak więc kiedy obudzicie się rano, przyrzeknijcie coś samym sobie. Nigdy więcej uznawania opinii innych na temat tego, co możecie, a czego nie możecie osiągnąć. I nigdy więcej przyzwalania na to, by ktokolwiek szufladkował was według bezużytecznych kategorii płci, rasy, pozycji ekonomicznej czy religii. Nie pozwólcie swoim talentom leżeć odłogiem moje panie. Same projektujcie swoją przyszłość. Kiedy wrócicie dziś do domu, zadajcie sobie pytanie, co wy same chcecie zmienić. A potem zacznijcie to robić” – powiedziała swojej telewizyjnej publiczności, po kolejnym prowadzonym przez siebie programie kulinarnym.

Cytaty pochodzą z książki „Lekcje chemii” Bonnie Garmus, omawianej na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Mediatece, 26 kwietnia. Główna bohaterka Elizabeth idzie przez życie bardzo świadomie, w zgodzie ze sobą, z brakiem przyzwolenia na złe traktowanie, dając innym kobietom siłę, gdy te konfrontują się z własnym życiem.

Jak definiujemy feminizm? Czy feminatywy ośmieszają czy tylko śmieszą? O sprawczości języka, o odpowiedzialności za własne wybory, o pięknej partnerskiej miłości, o radzeniu sobie z trudnościami, o innym spojrzeniu na własnego psa – gdy się zorientujemy, że można go nauczyć słów. O niezwykłości i różnorodności ludzkich osobowości. To tematy naszych piątkowych dyskusji. Trochę trudnych, trochę smutnych, często zabawnych. Zawsze skłaniających do refleksji – bo okazuje się, że wracając po spotkaniu do naszych domów zaczynamy się nad wieloma sprawami głębiej zastanawiać.

Kolejne spotkanie dyskusyjne odbędzie się 24 maja o godz. 18:30. Będziemy rozmawiać o „Ukochanym równaniu profesora” Yoko Ogawy. A 10 maja o tej samej godzinie zagramy w pokera osobowościowego.

Dyskusyjne Kluby Książki są dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego.