Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Spotkanie zgromadziło w Mediatece liczne grono zainteresowanych

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już jedna na sto osób ma spektrum autyzmu. Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju to znaczy, że rozwój osoby autystycznej jest inny od tzw. „normalnego”. Oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób. Autyzm traktowany jest jako spektrum, co oznacza to, że dla każdej osoby będzie nieco inny.

Każde osobiste doświadczenie z osobą ze spektrum, rozpoznanie u własnego dziecka, ucznia w szkole, czy w innej sytuacji osobistej lub zawodowej sprawia, że świat nam się nieco zmienia. Nie jesteśmy w stanie pewnych sytuacji zrozumieć i zaczynamy szukać informacji. Pomimo niemal nieograniczonego dostępu do wiedzy, nie zawsze jesteśmy w stanie ją stosować i potrzebujemy wsparcia innych.

Często z pomocą przychodzą organizacje pozarządowe, których członkowie bardzo często są dotknięci osobistym doświadczeniem i przeszli długą drogę poszerzania świadomości w tym zakresie. Jedną z nich jest Stowarzyszenie „Nasz Autyzm”. W ramach współpracy organizacja zaproponowała otwarte spotkanie psychoedukacyjne: „Mity i fakty na temat autyzmu”, które odbyło się w 23 kwietnia w Mediatece w Straszynie. Krzysztof Tokarski w zajmujący sposób opowiadał o własnym doświadczeniu, o wszelkich nieprawidłowościach w komunikowaniu o spektrum, o depresji. Odpowiadał też na trudne pytania uczestników. Spotkanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Okazuje się, że o sprawach trudnych można mówić w sposób lekki, ale rzeczowo.

Dlatego wspólnie ze Stowarzyszeniem będziemy szukać możliwości organizowania kolejnych spotkań.
Wydarzenie było sfinansowane ze środków własnych Stowarzyszenia „Nasz Autyzm”.

OAUTYZMIE2