Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Uczestniczki spotkania w Bibliotece na Żuławach w Wiślinie

Grono uczestniczek nowego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Bibliotece na Żuławach w Wiślinie zgromadziło się we wtorkowy wieczór wokół rozgrzewającej herbatki oraz wybornej lektury, jaką okazały się „Akuszerki” Sabiny Jakubowskiej.

„Po wyleczeniu rzadko uznawała coś za problem. Teraz to były tylko trudności do pokonania. Albo ludzkimi siłami, wolą i wytrwałością albo poprzez czas”. Franciszka, główna bohaterka powieści, to kobieta, która wie jak duży wpływ może mieć na swoje życie poprzez odpowiedzialne i świadome wybory. Jest akuszerką, była nią jej matka, będzie nią jej córka. Akuszerka to fach w ręku, dzięki niemu zyskuje się szacunek. Jest się potrzebnym. Ale każda akuszerka ma również życie prywatne i funkcjonuje w pewnej społeczności. Poznajemy więc historię życia Franciszki, z jej wzlotami i upadkami, poznajemy życie na wsi na przełomie XIX i XX wieku. Dowiadujemy się jak nauka przenika albo próbuje zastąpić (często skutecznie) tzw. mądrość ludową. Podczas rozmowy konfrontowałyśmy nasze spostrzeżenia ze współczesnością, próbowałyśmy zaglądać w przyszłość. Nasze przemyślenia były różne – czasami sprzeczne, najczęściej harmonijnie się uzupełniające. Spotkanie zakończyłyśmy z zadowoleniem, ale również pewnym niedosytem. Bo lektura nasycona jest tematami uniwersalnymi, wrażliwymi i ważnymi - niezależnie od statusu społecznego, czasów w jakich żyjemy czy miejsca, w którym jesteśmy.

Klub Dyskusyjny Książki w Wiślinie zaczyna się tworzyć. Było to nasze drugie spotkanie, ale wystarczy, aby dostrzec duży potencjał i potrzebę takich spotkań. Jest to dla naszej biblioteki ogromna społeczna wartość i będziemy spotkania kontynuować. Najbliższe zaplanowaliśmy na ostatni wtorek marca o godz. 18:00. A pretekstem do rozmowy tym razem będzie biografia: „Danuta Szaflarska. Jej czas”, spisana przez Gabriela Michalika.

Program DKK dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego