Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Uczestnicy spotkania w Mediatece w Straszynie

80 ról teatralnych, 40 ról filmowych, 77 lat na scenie. Karierę zakończyła w wieku 101 lat, zmarła mając 103 lata. Danuta Szaflarska – aktorka, która ponad wszystko ceniła sobie niezależność i wolność, rozumianą jako wewnętrzny imperatyw – była bohaterką ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Straszynie.

Pierwszego męża kochała dopóki był narzeczonym. Jako mąż stał się nie do zniesienia. Tylko dlatego, że powstał „jakiś’ obowiązek, przyklepany przez „jakiś” papier. Była antyklerykalna i niewierząca, ale zmieniła się, bo zaprzyjaźniła się z księdzem Popiełuszką, a on nie próbował jej nawracać i nie moralizował, dawał przykład i to ją przekonało. Jako aktorka lubiła stawiać warunki, lubiła grać, uważała, że aby być w czymś dobrym to trzeba ciężko pracować. Do samego końca lubiła próbować nowych rzeczy, ciekawiła ją młodzież. Zagrała w sztuce według prozy Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” – spektaklu wybitnie współczesnym. Jednak Szaflarska dała radę i w tej konwencji. Widzowie pokochali ją za rolę Haliny w „Zakazanych piosenkach” (1946), a wybitnie wykreowaną postacią Anieli w „Pora umierać” (2007) udowodniła, że doskonałą aktorką można być również w wieku słusznie dojrzałym.

Gościem specjalnym piątkowego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Mediatece był Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP – absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w zakresie realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, prywatnie pasjonat filmu i teatru.

Program DKK dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.