Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

 Kryspina Orlińska, Franciszka Szumilak, Barbara Wójcik, Cecylia Kucharska i Eryka Radzio.

Archiwistyka społeczna – to dokumentowanie zbiorów, które nie są gromadzone przez archiwum państwowe, a które mają znaczenie dla lokalnych społeczności. Są ważne z puntu widzenia dbałości o lokalne dziedzictwo, kreowania warunków do rozwoju tożsamości lokalnych i regionalnych. Wynika z zainteresowania historią zwykłych ludzi oraz miejsc, w których mieszkamy lub pracujemy.

Tworzenie archiwum społecznego to gromadzenie i cyfryzacja dokumentów historycznych – kronik, zdjęć, artykułów z lokalnych gazet, druków ulotnych, dokumentów publicznych. Ale też coraz bardziej popularne zapisywanie historii mówionej. Do tego typu projektów zaprasza się zazwyczaj najstarszych mieszkańców, którzy dużo przeżyli, tworzyli społeczności i wciąż chcą i mogą opowiedzieć innym swoją historię.

W ramach projektu Kierunek – Kulturalne Żuławy pierwszy cykl takich wywiadów został nagrany z mieszkankami żuławskiej części gminy Pruszcz Gdański. Swoje historie opowiedziały mieszkanki Wiśliny: Barbara Wójcik, Franciszka Szumilak i Eryka Radzio, a także Kryspina Orlińska z Przejazdowa oraz Cecylia Kucharska z Lędowa Kolonii.
Nagrania są cyklicznie publikowane na kanale YouTube OKSiBP. Zostały również opublikowane na portalu zbioryspoleczne.pl prowadzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Ośrodka Karta.

Zarejestrowane materiały audio zostały również zredagowane, opracowane w formie wywiadu spisanego i są dostępne do pobrania w pliku PDF:

Projekt Kierunek Kulturalne Żuławy dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.