Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Piotr Giebułtowski został zwycięzcą konkursu fotograficznego Nasza piękna trzydziestoletnia, zrealizowanego przez Gminę Pruszcz Gdański z okazji 30-lecia samorządności w Polsce w partnerstwie z OKSiBP (filia Mediateka w Straszynie). 27 autorów nadesłało w sumie 76 prac prezentujących różne zakątki naszej małej ojczyzny.

- Poziom zdjęć był zróżnicowany – mówi Grażyna Michalkiewicz-Goszczyńska, kierownik Mediateki w Straszynie, fotograf i kurator wielu wystaw fotograficznych. - Tematy podjęte przez autorów dotyczyły głównie majowego rozkwitu przyrody, ze szczególną dominacją kwitnących pól rzepaku.

Jurorzy napotkali też problem w postaci często pojawiającego się motywu jeziora Straszyńskiego i położonej nad nim zabytkowej elektrowni wodnej. Mało kto wie, że elektrownia i część jeziora znajdują się na granicy dwóch gmin i niestety – te najbardziej atrakcyjne wizualnie tematy znajdują się już poza gminą Pruszcz Gdański. Jednak na mapie oznaczone są jako „Elektrownia w Straszynie” i „Jezioro Straszyńskie”, a na budynku elektrowni również widnieje nazwa Straszyn. W związku z tym komisja zadecydowała o uznaniu tych prac jako spełniających warunki określone w regulaminie.

Nagrodę główną w postaci dysku zewnętrznego i zestawu gadżetów gminnych jury przyznało Piotrowi Giebułtowskiego. Należy tu zaznaczyć, że wszystkie oceniane zdjęcia były zanonimizowane.
- Fotografia nagrodzona została za szczególnie atrakcyjne przedstawienie dwoistej natury naszej gminy – komentuje jurorka Małgorzata Gołofit, fotograf. - Pole rzepaku symbolizuje rolniczą część gminy, a widoczne po prawej stronie budynki mieszkalne – część wyżynną z funkcją podmiejskich osiedli mieszkaniowych. Śmiała, dynamiczna kompozycja i fantastyczne chmury dopełniły efektu, a znakomita jakość techniczna utwierdziły nas jurorów w decyzji.

Dziewięć wyróżnionych prac również odznacza się interesującymi kompozycjami i przemyślanym doborem motywów charakterystycznych dla gminy oraz dużą wrażliwością na światło w obrazie. Zestawy gminnych gadżetów otrzymują: Agnieszka Wąsowicz, Arkadiusz Kuźmiński, Bartłomiej Szymerski, Magda Dworak, Jolanta Szymerska, Kostro Ewelina, Maks Formela, Michał PachniaI Paweł Szczygielski.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Nagrodę, dyplomy i upominki można odebrać od 28 maja w Mediatece w Straszynie, ul. Dworcowa 6a, w godzinach pracy biblioteki: we wtorki, środy i piątki w godz. 10:00 - 18:00, w czwartki w godz. 12:00 - 20:00 oraz w soboty w godz. 9:00 - 14:00.

PRACE WYRÓŻNIONE W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM
NASZA PIĘKNA TRZYDZIESTOLETNIA 

FOT. EWELINA KOSTRO
FOT. EWELINA KOSTRO
FOT. MAKS FORMELA
FOT. MAKS FORMELA
FOT. MICHAŁ PACHNIA
FOT. MICHAŁ PACHNIA
FOT. AGNIESZKA WĄSOWICZ
FOT. AGNIESZKA WĄSOWICZ
FOT. MAGDA DWORAK
FOT. MAGDA DWORAK
FOT. PAWEŁ SZCZYGIELSKI
FOT. PAWEŁ SZCZYGIELSKI
FOT. BARTŁOMIEJ SZYMERSKI
FOT. BARTŁOMIEJ SZYMERSKI
FOT. ARKADIUSZ KUŹMIŃSKI
FOT. ARKADIUSZ KUŹMIŃSKI
FOT. JOLANTA SZYMERSKA
FOT. JOLANTA SZYMERSKA