Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Zapraszamy na kolejną wspólną wyprawę do teatru. Tym razem 12 kwietnia 2015 r. o godz. 10:00 na spektakl teatru Baj Pomorski w Toruniu, pt.: „Baron Münchhausen", w reż. Wojciecha Szelachowskiego.

munchhausen plakatTo widowisko, w którym mieszają się gatunki teatralne, a aktorzy mierzą się ze zmiennością form gry. Jest tu i próba czytana, i scenka rodzajowa, tyrada i śpiewogra, kabaret i chór. Wszystko po to, aby z humorem rozprawić się ze zdrowym rozsądkiem i z dystansu do samych siebie nabrać odrobinę optymizmu życiowego. Postać Barona Münchhausena, nazywanego „królem łgarzy", kojarzy się z nieprawdopodobnymi opowieściami i niesamowitymi podróżami, jakie mogą zrodzić się w wybujałej i śmiałej wyobraźni. Wojciech Szelachowski zobaczył w baronie artystę-gawędziarza i komedianta, który uczynił ze śmiechu, ironii, absurdu cudowne narzędzia do rozprawiania się ze rozsądkiem, schematami życia, ograniczeniami i skostniałymi formami myślenia. Dlatego umieścił swojego scenicznego Münchhausena w trupie aktorów – spadkobierców nieznanego wcześniej testamentu barona, zgodnie z którym mają dać o nim przedstawienie. Jak w kalejdoskopie zmieniają się tu miejsca i czasy, bohaterowie swobodnie przemieszczają się między epokami, dochodzi do spotkań i rozmów niemożliwych w porządku historii, ale jakże intrygujących w naruszającym prawa świata teatrze. Poszczególne przygody są wariacją na temat postaci Münchhausena i jego niezwykłej wyobraźni, dlatego przedstawienie wykracza poza wzorzec literacki i wpisuje się w nurt zmyślonych opowieści zwanych münchhauseniadami.
Toruńska adaptacja jest prawdziwym eksperymentem teatralnym - burzy wiele przyzwyczajeń widzów. Jest nieprzewidywalna, anarchistyczna, prowokuje śmiałymi pomysłami. W obsadzie spektaklu adresowanego do młodzieży i dorosłych, będzie można zobaczyć aktorów znanych już publiczności sceny teatralnej w Cieplewie, m.in. w roli Kapelmajstra-Notariusza Krzysztofa Zarembę, a w trupie Barona, jako komediantki: Annę K. Chudek, Grażynę Rutkowską-Kusą, Dominikę Miękus, a wśród komediantów Jacka Pietruskiego.

munchhausen2mmunchhausen5mmunchhausen3mmunchhausen7

Fot. Jerzy Michał Murawski

Przedstawienie trwa 110 minut.

Wyjazd w niedzielę, 12 kwietnia 2015 r., o godz. 10:00, planowany powrót o godz. 20:00. Koszt obejmujący bilet na spektakl i przejazd w obie strony to 60 zł od osoby. Rezerwacja miejsc i zakup biletów w Biurze Obsługi Klienta OKSiBP od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 20:00 oraz w niedziele 10:30 – 14:00. Więcej informacji i rezerwacja miejsc pod nr. telefonu: 785 415 566 lub 58 682 85 78 wew. 1.

 

Przypomnijmy, że wcześniej, 28 lutego 2015 r.(sobota) miłośnicy musicalu mogą wraz z OKSiBP wybrać się do Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku na „Dźwięki muzyki". Koszt biletu i transportu autokarowego to 65 zł od osoby. Zbiórka o godz. 14:30 na parkingu OKSiBP w Cieplewie. Przewidywany powrót ok. północy.

 

Informacje o spektaklu przygotowane na podstawie materiałów promocyjnych teatru Baj Pomorski w Toruniu. Więcej na http://www.bajpomorski.art.pl

 

REGULAMIN REZERWACJI I SPRZEDAŻY BILETÓW W OŚRODKU KULTURY, SPORTU I BIBLIOTECE PUBLICZNEJ GMINY PRUSZCZ GDAŃSKI