Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika z napisem Ceramika Udomowiona, 7 kwietnia-23 maja Galeria Kaloryfer Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański, logo Kultura tutaj i zdjęciem naczyń z gliny

W czwartek, 7 kwietnia, galeria Kaloryfer w OKSiBP zaprasza na wernisaż „Ceramika udomowiona”. Będzie to wystawa podsumowująca dotychczasowe próby „oswojenia” nowych możliwości technologicznych, którymi dysponuje pracownia w Cieplewie.

– Wprowadzenie do programu zajęć nowych szkliw i nowego zakresu temperatur wypalania wyrobów z gliny, zaowocowało licznymi eksperymentami – zauważa Mateusz Michalczyk, instruktor warsztatów ceramicznych i kurator ekspozycji. – Ceramika na nowo stała się dla nas „dzika”.

Stąd tytuł wystawy, który ma przywodzić na myśl proces przystosowania się do domowych warunków. Cotygodniowe warsztaty ponownie stały się spotkaniami pełnymi nieprzewidzianych efektów, rozczarowań i radości jednocześnie. Udomowienie ceramiki stało się wyzwaniem technologicznym i formalnym. Zarówno dla kursantek, jak i dla prowadzącego warsztaty.

Pierwszy raz w OKSiBP prezentowane będą ręcznie wykonane z gliny naczynia, przystosowane do codziennego użytku. Wśród talerzy, misek i kubków licznie zgromadzonych na wystawie nie znajdziemy dwóch identycznych kompletów. Każdy przedmiot jest zindywidualizowany i odzwierciedla pomysł na naczynie oraz umiejętności manualne osoby uczęszczającej na zajęcia.

„Ceramika udomowiona” to wystawa, na której pokazana zostanie ceramika dla domu, do codziennego cieszenia się jej funkcjonalnością i pięknem.

Przypomnijmy, że ostatnią wystawą otwartą w OKSiBP też przed wybuchem pandemii COVID-19, była właśnie ekspozycja ceramiki Luminarium, która dzień po uroczystym otwarciu, na skutek odgórnych obostrzeń, została zamknięta dla publiczności…

Początek wernisażu „Ceramika udomowiona” 7 kwietnia, o godz. 18:00. Wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać do 23 maja w godzinach pracy ośrodka.

Fot. Małgorzata Kwiatek (OKSiBP)

Grafika: Grzegorz Haasa (OKSiBP)