Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Zapraszamy 5 marca do galerii Kaloryfer na kolejny wernisaż prac ceramicznych pt. Luminarium. Wystawa prezentuje głównie obiekty bezpośrednio lub metaforycznie powiązane ze światłem i błyskiem. Dwoma przewodnimi tematami ekspozycji będą lampy oraz biżuteria, które są dodatkami podkreślającymi czy wręcz narzucającymi charakter wnętrza i ubioru.

Prezentowane w Kaloryferze obiekty to efekt zajęć prowadzonych w pracowni ceramiki w OKSiBP w Cieplewie. 

– Lampy są kameralnymi źródłami światła, które rozjaśniają wnętrza domów i potrafią stworzyć wyjątkowy nastrój. Pokazane na wystawie, zarówno te wiszące, jak i stojące, ukazują ile możliwości daje materiał ceramiczny. Realizowany w trakcie ostatnich miesięcy temat lampy, podkreśla indywidualność każdego z twórców/twórczyń i może dawać przykład, że osobowość autorów/autorek przejawia się również w pomysłach na ceramiczne przedmioty codziennego użytku - wyjaśnia Mateusz Michalczyk, kurator ekspozycji i instruktor warsztatów ceramicznych, pod kierunkiem którego powstały prace. – Drugim ważnym elementem wystawy będzie biżuteria - codzienny dodatek do stroju, podkreślający indywidualny wygląd noszącej go osoby. Naszyjnik, jako drobny przedmiot, ma przykuwać uwagę, powinien zdobić i dodawać elegancji. Wykorzystanie gliny i bogactwa szkliw, przeobraża małe przedmioty w błyskotki i pokazuje, że autorki doceniają możliwości tej techniki i mają świadomość, że jubilerską biżuterię można zastąpić własnoręcznie wykonaną.

Początek wernisażu Luminarium o godzinie 19:15. Wystawę można będzie oglądać do 19 marca w godzinach pracy Ośrodka. Zapraszamy.

lampaAni

Zdjęcia: Anna Górnikiewicz