Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

W najbliższy czwartek, 7 marca, o godz. 18:00 zapraszamy do galerii Kaloryfer na wernisaż prac uczestników zajęć ceramiki, realizowanych w pracowni OKSiBP. Tytuł wystawy „Raku znaczy radość” nawiązuje do tłumaczenia japońskiego słowa, które określa charakterystyczną dla tamtejszej tradycji rękodzieła metodę wypalania ceramiki - wyjaśnia Mateusz Michalczyk, kurator wystawy.

Technika raku, wywodząca się z Kraju Kwitnącej Wiśni, charakteryzuje się dużą nieprzewidywalnością uzyskiwanych efektów - podkreśla Mateusz Michalczyk, na co dzień instruktor warsztatów ceramiki w OKSiBP.

Twórcy prac prezentowanych na wystawie „Raku znaczy radość”, w 2018 r. wzięli udział w dwóch plenerach. Pierwszy odbył się w lipcu. Uczestnicy pracowali głównie nad formowaniem prac, odciskali na nich rośliny, rzeźbili rozmaite ornamenty. We wrześniu spotkali się, by dokończyć prace. Szlifowali je i nanosili na nie szkliwa, które w procesie wypalania i tzw. redukcji (polegającej na umieszczeniu rozgrzanej ceramiki w pojemnikach z trocinami bez możliwości dopływu powietrza) zyskały niepowtarzalne efekty barwne. Efektem plenerowych warsztatów jest w sumie blisko 70 unikatowych obiektów. 

Autorzy zachwyceni metodą raku, zostali sportretowani z własnoręcznie wykonaną ceramiką, a ich zdjęcia trafiły do okolicznościowego folderu, który będzie dostępny w galerii Kaloryfer.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest nieodpłatny. Prace będzie można oglądać do 7 kwietnia w godzinach otwarcia OKSiBP.