Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

5 i 6 lutego zapraszamy na 50 urodziny animowanego „Reksia”, organizowane w Cieplewie w ramach inauguracji tegorocznej Akcji Zima w gminie Pruszcz Gdański. W programie obchodów znajdą się projekcje zrekonstruowanych cyfrowo kreskówek, zajęcia plastyczne, upominki dla każdego małego widza i wreszcie słodka uczta na zakończenie gali.

 

Na serii filmów z sympatycznym Reksiem w roli głównej wychowało się kilka pokoleń widzów.

- Za „Reksia poliglotę” jego twórcy przyznano „Złotego Słowika” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Teheranie - opowiada Grzegorz Cwaliński, dyr. OKSiBP w Cieplewie. - Ciekawostką jest, że przyznana tam statuetka i okolicznościowy dyplom do rąk laureata trafiły dopiero po… 18 latach. Autor jadący na zaproszenie organizatorów festiwalu rozminął się z nagrodą, wiezioną akurat do Polski przez reżysera Jana Batorego. Gdy Lechosław Marszałek wrócił do Warszawy okazało się, że trofeum zawieruszyło się gdzieś w siedzibie Naczelnego Zarządu Kinematografii. Odnalazł je dopiero na obchodach 40-lecia kinematografii, wśród rozmaitych eksponatów zaprezentowanych na inauguracyjnej wystawie w otwartym wówczas Muzeum Filmu w Łodzi.

Sukces „Reksia poligloty” skłonił autora i bielskie Studio Filmów Rysunkowych do realizacji kolejnych filmów o psiaku, który przeistaczał się w marzyciela, wychowawcę, obrońcę, dobroczyńcę, domatora, kosmonautę, pielęgniarza czy rozbitka. Przez ponad 20 lat powstało w sumie 68 odcinków.

Dwa zestawy kreskówek z Reksiem, w cyfrowo zrekonstruowanej wersji, będzie można obejrzeć na specjalnych, urodzinowych seansach w Kinie za Rogiem w Cieplewie podczas tegorocznych ferii.

5 lutego (poniedziałek)
• godz. 11:00 - seans/zestaw 1
• godz. 16:00 - seans/zestaw 2
• godz. 18:00 - Urodzinowa Gala Reksia/zestaw 1
6 lutego (wtorek)
• godz. 10:00 - seans/zestaw 1
• godz. 12:00 - seans/zestaw 2

Bilety na seanse w cenie: 5 zł są do nabycia w Biurze Obsługi Klientów OKSiBP.

Rezerwacja miejsc i więcej informacji pod nr tel.: 728 415 566.