Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

„Gdynia Dzieciom” po raz trzeci zagościła w OKSiBP w Cieplewie w poniedziałek, 18 września 2017. Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaproponowało mieszkańcom gminy Pruszcz Gdański i ościennych miejscowości zarówno filmy fabularne, jak i animacje dla młodych widzów.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku. Co roku widzowie FPFF, często jako pierwsi w kraju, mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami, walczącymi o statuetki Złotych i Srebrnych Lwów, ale także laureatami międzynarodowych festiwali filmowych.

Obecnie na program gdyńskiego Festiwalu składają się: trzy sekcje konkursowe (Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Filmów Krótkometrażowych), liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące, takie jak niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne "Gdynia Dzieciom" czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów Festiwalu.

Obrazy zaprezentowane w tym roku w Cieplewie były wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie (m.in.: Berlinale Generation, Giffoni, Ale Kino!). Na seans otwarcia organizatorzy wybrali biograficzną animację pt.: "Gwiazdę Kopernika" w reż. Zdzisława Kudły, Andrzeja Orzechowskiego.

Przed każdą projekcją prowadzący festiwal Bogdan Smagacki – na co dzień aktor Teatru Miejskiego w Gdyni - wtajemniczał widzów w tematykę obrazu, a po filmie odbywały się konkursy, w których można było wygrać interesujące nagrody.
Gdynia Dzieciom jest organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej. Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Wszystkie seanse są darmowe.