Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Intrygującą wystawę fotograficzną „Być jak Zofia Rydet”, otwartą 28 kwietnia 2017 r. w galerii Kaloryfer w OKSiBP Cieplewo, można oglądać od poniedziałku do czwartku i w niedziele, w godzinach otwarcia ośrodka. Łzy szczęścia i dużo uśmiechu - takie emocje towarzyszyły uczestnikom wernisażu, który wzbudził spore zainteresowanie i zgromadził wielu gości.

 Wystawa jest podsumowaniem pracy ośmiu autorów, którzy - tak jak przed laty pierwsza dama polskiej fotografii dokumentalnej Zofia Rydet - utrwalili portrety mieszkańców gminy Pruszcz Gdański (przede wszystkim kobiety). Efektem ich wysiłku jest kolekcja przeszło sześćdziesięciu zdjęć, nawiązujących do projektu „Zapis socjologiczny” tytułowej dokumentalistki. Ukazują mieszkańców w ich codziennych "dekoracjach" - mieszkaniach, przydomowych gospodarstwach, warsztatach pracy etc.

Autorzy zaprezentowanych w Cieplewie zdjęć odebrali gratulacje od wójt gminy Magdaleny Kołodziejczak, która objęła ekspozycję honorowym patronatem, a na pamiątkę otrzymali albumy „Zapis socjologiczny” z fotografiami Zofii Rydet. Modelki zaś otrzymały z rąk wicewójta Daniela Kulkowskiego kwiaty i gratulacje. Goście oglądali wystawę, szukając portretów swoich bliskich lub rozpoznając na zdjęciach przyjaciół i sąsiadów.

Uczestnicy wysłuchali też krótkiego wykładu o twórczości Z. Rydet, a po części oficjalnej, za sprawą filmu „Moje miejsce” w reż. Marcela Łozińskiego, wyemitowanego w Kinie za Rogiem „przenieśli się” nawet na kwadrans do dawnego Grand Hotelu w Sopocie.

Warto wspomnieć, że na wystawie w Cieplewie znajdują się dwie prace autorstwa Zofii Rydet, które powstały na początku lat osiemdziesiątych. Do dyspozycji zwiedzających udostępniono również album „Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978-1990” wydany nakładem muzeum w Gliwicach.

Autorzy pozostałych wyeksponowanych prac fotograficznych: Małgorzata Gołofit, Anna Hajdarowicz, Remigiusz Kwieciński, Mikołaj Stolarski, Mateusz Michalczyk, Grażyna Goszczyńska, Sławomir Chaciński, Magdalena Chacińska.

Kurator projektu i wystawy: Grzegorz Antoni Cwaliński

Projekt ekspozycji: Agnieszka Michalczyk i Grażyna Goszczyńska

Wystawę zrealizowano dzięki współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet http://fundacjarydet.pl/

BYC_JAK_ZOFIA01
BYC_JAK_ZOFIA02
BYC_JAK_ZOFIA03
BYC_JAK_ZOFIA04
BYC_JAK_ZOFIA05
BYC_JAK_ZOFIA06
BYC_JAK_ZOFIA07
BYC_JAK_ZOFIA08
BYC_JAK_ZOFIA09
BYC_JAK_ZOFIA10
BYC_JAK_ZOFIA11
BYC_JAK_ZOFIA12
BYC_JAK_ZOFIA13
BYC_JAK_ZOFIA14
BYC_JAK_ZOFIA15

Fotografie z wernisażu udostępnili Magdalena i Sławomir Chacińscy, więcej zdjęć i wideorelacja z wydarzenia na https://www.facebook.com/oksibp