Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ósma edycja Żuławskiego Tulipana odbyła się w dniach 7-8 maja 2016 w Mokrym Dworze. Tym razem (w Roku Sienkiewicza) świętowaliśmy pod hasłem: "Henryk Sienkiewicz też by układał".

zt armataW sobotę na scenie pojawili się "imć Zagłoba", niczym wyjęty z „Trylogii”, i Nel, równie urocza jak w „Pustyni i w puszczy”. Przed sceną kilkupokoleniowy zespół „Jagódki” tańczący staropolskiego poloneza, a za korowodem tancerzy... husaria na koniach. Tym razem jednak Żuławskiego Tulipana zainaugurowano wystrzałem z armaty, czego dokonać pomogła sama wójt gminy Magdalena Kołodziejczak

Wcześniej, w trzydniowe układanie kwiatowych dywanów zaangażowało się wielu mieszkańców gminy i całej okolicy. Na łące spotkaliśmy też sołtysów. Nad przebiegiem prac czuwali: współorganizator imprezy i producent tulipanów Wiesław Zbroiński oraz autor projektu Bogusław Izdebski.

- W minionych latach zabieraliśmy już mieszkańców i turystów do krainy bajek, na mistrzostwa piłki nożnej czy w podróż dookoła świata. Na „tulipanowo” uczciliśmy razem rok Chopina i beatyfikację Jana Pawła II. Tym razem będziemy świętować Rok Sienkiewicza – zapowiadała wójt Magdalena Kołodziejczak, zapraszając do Mokrego Dworu.

zuławski tulipan2016I twórczości tego patrona poświęcone były zarówno gwóźdź programu, czyli kompozycja ułożona z kolorowych kwiatów(nawiązująca do husarskich skrzydeł), jak i program festynu. Nie zabrakło więc warsztatów rękodzieła i pokazów grup rekonstrukcyjnych nawiązujących do czasów współczesnych bohaterom książek pierwszego polskiego noblisty. Można było również obejrzeć husarskie szarże i pojedynki konne, a wieczorem, na dużym ekranie w plenerowym kinie tulipanowym film pt. "Krzyżacy". Głośnym i niezwykle efektownym zwieńczeniem tego dnia był jak zwykle pokaz fajerwerków przygotowany przez firmę TOP 10 - widowisko określono mianem "Bitwy o Spychów".

zt teatr

Wiele atrakcji czekało na najmłodszych uczestników wydarzenia. Na plenerowej, Tulipanowej Teatralnej Scenie Młodego Widza mogli obejrzeć aż cztery spektakle: "Baśń o Piecuchu najwspanialszym na świecie", "Baśnie z 1001 nocy", "Czerwony Kapturek" i premierowego: "Franka Szpilkę", dowiedzieć się jak powstają teatralne lalki i wziąć udział w warsztatach marionetkowych, a na dużej scenie zobaczyć widowisko w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Wojanowie z grupy teatralnej MaJo, która zaprezentowała widowisko pt.: „Henryk Sienkiewicz ku pokrzepieniu serc”.

zuławski tulipan2016W niedzielę, mimo iż działały tylko stoiska handlowe i wesołe miasteczko dla milusińskich, na polu w Mokrym Dworze chwilami trudno było znaleźć wolne miejsce do zaparkowania samochodu. Tradycyjnie już, kwiatowe kompozycje najlepiej były widoczne z kilkumetrowej wysokości platformy widokowej i jeszcze wyżej sięgającego (aż 45 metrów nad ziemią) kosza podnośnika strażackiego wozu bojowego, udostępnionego dzięki życzliwości Grupy Lotos S.A. – za co składamy serdeczne podziękowania! Do obu urządzeń trzeba było stać w dłuuugich kolejkach, ale przez cały dzień chętnych nie brakowało.

zt konkursowiczeW tradycyjnym konkursie na najpiękniejszy minidywan kwiatowy wystartowało w sumie 41 uczestników (jedna drużyna aż z Wyszkowa!) Ostatecznie zwyciężyła startująca już po raz kolejny reprezentacja Bogatki pod przewodem świetliczanki Elżbiety Girsztowt, która ułożyła obraz 3D przedstawiający książkę (poletko nr 20) Gratulujemy! Drugie miejsce ex aequo zajęły  Słoneczne Misie z Gdańska (dywan nr 13) oraz zespół Katarzyny i Oli Tułowieckich (kompozycja nr 22).

 

zt konoNowością w tym roku było wieczorne Tulipanowe Kino Plenerowe. Na ogromnym, pneumatycznym ekranie "pod chmurką" najwytrwalsi i najlepiej przygotowani (opatuleni w ciepłe koce) widzowie, usadowieni na kolorowych leżakach, obejrzeli kostiumową fabułę pt.: "Krzyżacy" w reż. Aleksandra Forda.
Wielkie podziękowania, jak co roku należą się również druhom z jednostek OSP z gminy Pruszcz Gdański i funkcjonariuszom Straży Gminnej, którzy w spiekocie słońca i w wieczornym chłodzie ofiarnie dbali o bezpieczeństwo uczestników oraz pilnowali porządku zarówno na terenie imprezy, jak i na drogach dojazdowych.

zt husarzezt warsztaty rekodzielazt fire

 

 Więcej zdjęć i relacja wideo z festynu na profilu: Facebook.com/oksibp

ŻUŁAWSKI TULIPAN 2016 logos

 

logasy tuli 3
logasy tuli 1