Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Już w najbliższy weekend, 7-8 maja 2016 odbędzie się tegoroczna edycja imprezy „Żuławski Tulipan”! Festyn (zdobywca prestiżowej nagrody specjalnej Welcome Festiwal) co roku przyciąga do niewielkiego Mokrego Dworu tysiące zwiedzających. Wszystko za sprawą niezwykłych dywanów, ułożonych przez mieszkańców gminy Pruszcz Gdański z milionów główek tulipanów!

TULIPAN 2016 pl- Zabieraliśmy mieszkańców i turystów do krainy bajek, na mistrzostwa piłki nożnej oraz w podróż dookoła świata. Na „tulipanowo” uczciliśmy razem rok Chopina i beatyfikację Jana Pawła II. Tym razem będziemy świętować Rok Sienkiewicza – zapowiada wójt Magdalena Kołodziejczak i zaprasza do Mokrego Dworu całe rodziny.

Rekonstrukcje walk historycznych, pokazy dawnego rzemiosła, inscenizacje, spektakle, kino letnie – wszystko to będzie tylko otoczką dla ułożonego z główek tulipanów dywanu nawiązującego do twórczości Henryka Sienkiewicza, a także do najsłynniejszych ekranizacji jego dzieł.

A jak będzie się przedstawiała kompozycja? Bogusław Izdebski, projektant i koordynator układania kwiatowych dywanów nigdy nie zdradza szczegółów projektu, by goście imprezy mieli niespodziankę.
W tworzenie kompozycji każdy może mieć swój wkład.

- Serdecznie wszystkim zapraszam do wspólnego układania. To ciężka praca, która jednak daje wielką frajdę i satysfakcję - zachęca Wiesław Zbroiński, sołtys Mokrego Dworu, producent tulipanów i współorganizator imprezy.

Układanie tulipanów na łące w Mokrym Dworze będzie trwało 3 dni (4-6 maja).

Tulipanowa impreza rozpocznie się w sobotę 7 maja o godz. 12:00. To właśnie na sobotę zaplanowano wszystkie atrakcje (do 24:00). Nie zabraknie stoisk handlowych i punktów gastronomicznych. W niedzielę zaś zapraszamy na samo zwiedzanie. Tradycyjnie już, kwiatowe kompozycje będzie można oglądać z platformy widokowej.

Jak zwykle, chętnych zapraszamy do udziału w konkursie na najpiękniejszy dywan kwiatowy. Zespoły 3-6 osób będą mogły ułożyć własną kompozycję o wymiarach 1x1m (do pobrania: REGULAMIN).

Nowością w tym roku jest Tulipanowe Kino Plenerowe. Na dużym ekranie "pod chmurką" będzie można obejrzeć historyczną fabułę pt.: "Krzyżacy" w reż. Aleksandra Forda. Początek seansu o godz. 20:30. Wstęp wolny. Dla większej wygody warto zabrać własny leżak oraz - koniecznie - ciepłe ubranie i koc lub śpiwór!

PROGRAM:

7 maja 2016
12:00 - Uroczyste otwarcie
12:10 - Występ Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”
13:00 - Ogłoszenie konkursu na dywan kwiatowy (do pobrania: REGULAMIN)
13:30 - Spotkanie z rekonstruktorami (cz. 1)
14:30 - „Henryk Sienkiewicz ku pokrzepieniu serc” Teatr MaJo z Wojanowa
15:00 - Rozstrzygniecie konkursu na dywan kwiatowy
15:30 - Spotkanie z rekonstruktorami (cz. 2)
16:00 - Prezentacja marionetek
16:30 - KABARET DWORSKI
18:00 - Rozstrzygnięcie konkursu na strój z epoki sienkiewiczowskiej
18:15 - Biesiada polska
20:30 - Tulipanowe Kino Plenerowe: „KRZYŻACY”
23:00 - Pokaz fajerwerków
23:20 - Zabawa taneczna
00:00 - Zakończenie imprezy

Tulipanowa Teatralna Scena Młodego Widza (w namiocie):

13:00 - "Baśń o Piecuchu najwspanialszym na świecie"

15:00 - "Baśnie z 1001 nocy"

17:00 - "Czerwony Kapturek"

19:00 - Premiera: "Franek Szpilka"

 ŻUŁAWSKI TULIPAN 2016 logos

 

logasy tuli 3
logasy tuli 1