Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Druga edycja Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza – FOTeL 2018 przeszła do historii. Na czterech scenach, rozlokowanych na terenie Centrum Rekreacji w Juszkowie, królowały nieinstytucjonalne teatry lalkowe z różnych stron Europy. Atrakcji było jeszcze więcej niż przed rokiem.

Wójt gminy Pruszcz Gdański, Magdalena Kołodziejczak, przekazała aktorom symboliczny klucz do Juszkowa i się zaczęło! Publiczność z bliska mogła zobaczyć jak pracują zawodowi artyści, animujący marionetki, pacynki, jawajki oraz kukły i poznać kilkanaście fascynujących historii z Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Czech i Francji. Wystąpiły teatry parawanowe, rozmaite lalki i aktorzy w żywym planie.

Dodatkową atrakcją, wieńczącą drugi dzień imprezy, była plenerowa projekcja szwedzkiego filmu „Odlot w przestworza” na tle nocnej panoramy Juszkowa. Wprawdzie w trakcie emisji lunął rzęsisty deszcz, nie zniechęcił on jednak najwytrwalszych widzów. Spora grupa kinomanów pozostała na widowni do napisów końcowych, chroniąc się pod parasolami. Opuszczając teren festiwalu publiczność nie kryła zachwytów, nad sposobem realizacji filmu i jego mądrym przesłaniem, a także samą formułą seansu. Była to wyjątkowa okazja do poznania tego obrazu, gdyż „Odlot w przestworza” nie trafił do szerokiej dystrybucji w Polsce. Dlatego też tłumaczenie listy dialogowej było czytane na żywo przez lektora.

W ramach festiwalu odbyły się również spotkania autorskie, których bohaterami byli: Jan Tomasz Pieczątkowski – aktor i animator, reżyser, autor tekstów piosenek, związany z teatrem lalkowym (m.in. z łódzkim Arlekinem) od 50 lat, twórcy Teatru Uszytego z Krakowa Katarzyna i Andrzej Kopczykowie; Marcin Marzec z gdańskiego Teatru Barnaby i lalki z jego
autorskich spektakli oraz Robert Poryziński z Teatru Miejsca z Płońska.

W strefie warsztatów pod okiem instruktorów dzieci zdobywały nowe umiejętności. Na stoisku Cukierni Viktoria Sławomira Mielnika chętni wypiekali bułeczki – buźki tytułowych bohaterów „Jasia i Małgosi”. Uczestnicy zużyli 150 kul z ciasta drożdżowego. W namiocie Mediateki poznawano tajniki teatrzyku obrazkowego kamishibai. W zaczarowanym świecie Roberta Poryzińskiego przez trzy dni zainteresowani konstruowali rozmaite formy teatralne z papieru - tajemnicze, fantastyczne stwory rodem z baśni i legend. W plenerowej pracowni rękodzieła znanej gdańskiej lalkarki, Hanny Kośmickiej, gdzie chętni mogli zrobić własne pacynkowe laleczki i myszki, trudno było znaleźć wolne miejsce.

Przez cały czas festiwalu w Juszkowie funkcjonowała kawiarenka „Cukiernia Viktoria - Sławomir Mielnik”, gdzie oprócz kawy można było kupić słodkie wypieki i lody. Niezwykle bogato zaopatrzone były stoiska gminnych Kół Gospodyń Wiejskich. Mieszkanki Łęgowa, Cieplewa i Wiślinki oferowały pyszne domowe obiadki, znakomite placki ziemniaczane i racuchy z jabłkami, kompoty i lemoniady czy pachnące gofry. W festiwalowym sklepiku można było kupić "fotelowe" koszulki, torby, długopisy czy notesy, a w tych notesach po spektaklach dzieci zbierały autografy aktorów.

Święto objazdowych teatrów lalkowych mieli też mieszkańcy Marzęcina w gminie Nowy Dwór Gdański, którzy obejrzeli siedem różnych spektakli zaprezentowanych przez teatry z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Ostatnim akordem tegorocznej edycji festiwalu był niedzielny, doskonały spektakl „Smacznego, proszę wilka”, w wykonaniu aktorów wrocławskiego teatru oRany!, odegrany w nocnej scenerii z pełnią księżyca w tle. Po przedstawieniu publiczność opuszczała Centrum Rekreacji z żalem, ale i nadzieją, żegnając się z nami słowami: „Do zobaczenia za rok!”.

Wszystkim naszym wspaniałym, niezwykle pracowitym, nieustająco uśmiechniętym i życzliwym Wolontariuszom, których nie mogli się nachwalić goście – zarówno aktorzy, jak i publiczność, składamy serdeczne podziękowania. Jesteśmy także wdzięczni za pomoc strażakom JSP Jagatowo i Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański, a także Sponsorom, bez wsparcia których nie udałoby się zrealizować festiwalu z takim rozmachem, oraz wszystkim Partnerom i Patronom Festiwalu. Gorąco dziękujemy i do zobaczenia na kolejnej edycji wyjątkowego święta teatru lalkowego w Juszkowie!

SPEKTAKLE 2018:

 • „Historia nie do powtórzenia”, „Ciosek i Judytka” - Teatr Lalek Marka Żyły,
 • „O piecuchu najwspanialszym na świecie”, „Jaś i Małgosia”, „Bajkowe piosenki Teatru Barnaby”, „Baśń o rycerzu bez konia” - Teatr Barnaby z Gdańska,
 • „Brzydkie kaczątko”, „Tygrys Pietrek” - Teatr Waśka z Torunia,
 • „Wyspa pacynek”, „Opowieści starego kredensu” - Teatr pod Orzełkiem z Białegostoku
 • „Wielkie ciasto”, „Czerwony kapturek, całkiem inna historia” - Teatr Gdynia Główna z Gdyni
 • „Smacznego, Proszę Wilka!” - Teatr o Rany! z Wrocławia,
 • „Kto tam?”, „Dong co ma świecący nos” - Teatr Uszyty z Krakowa,
 • „Mała świnka”, „Kabare puppala show” - Kabare-pupala (Niemcy),
 • „Pingwiny potrafią latać” - Compagnie samolet (Francja, Rosja),
 • „Ballada” - Teatrol-Theater (Rosja),
 • „Boska komedia”, „Mała żabka” - Lwowski Teatr Akademicki I Lalki i Ludzie (Ukraina),
 • „Czeskie legendy”, „Pinokio” - Teatr Toy Machine (Czechy)

Wideorelację z wydarzenia zrealizowaną przez reporterów Panoramy Kultura TVP3 Gdańsk można obejrzeć na stronie:

https://gdansk.tvp.pl/

ULOTKA logasy organiz650

ULOTKA logasy wspolorgani650

ULOTKA logasy parnerzy650t

ULOTKA logasy min650

ULOTKA logasy patroni650

ULOTKA logasy patrmed650

ULOTKA logasy spons650

 

Więcej zdjęć z festiwalu na stronie: