Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

IV edycja Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL, z powodu zagrożenia COVID-19, została przeniesiona do Internetu.

To kontynuacja plenerowych wydarzeń z minionych lat, choć w zupełnie odmienionej formie. Dotychczas na naszej familijnej imprezie gościliśmy lalkarzy i widzów w Juszkowie oraz Marzęcinie. W Juszkowie co roku przez trzy dni na kilku scenach prezentowaliśmy spektakle teatralne z różnych stron Polski i Europy. Można tu było uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach z twórcami i korzystać z wielu innych atrakcji festiwalowych na świeżym powietrzu. Lalki były dosłownie na wyciągnięcie dziecięcej ręki.

Tym razem, w dniach 23-26 września 2020 r. wędrowne teatry za pośrednictwem sieci internetowej zagościły w prywatnych domach. Festiwal przeniesiony został na platformy streamingowe, portale społecznościowe oraz stronę https://festiwaljuszkowo.pl/ gdzie można było znaleźć program wydarzenia, uzupełniony o repertuar siostrzanej imprezy Festiwalu FOTEL ONLINE, adresowanego do szkół i przedszkoli.

Festiwalowa oferta w całości była dostępna bezpłatnie.

W ramach IV Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL wystąpiło 12 polskich zespołów teatralnych. W dniach 23-25 września zaprezentowały 8 przedstawień w godzinach popołudniowych i 5 kolejnych spektakli w sobotę, 26 września. Wyemitowaliśmy: „Gdańskie legendy” oraz „Nic, dzika mrówka, Adam i Ewa” teatru Barnaby, „Księżyc'owe opowieści” Teatru Lalek Małe Mi, „O Czerwonym Kapturku” teatru Akademia Wyobraźni, „Legendy znad morza” teatru Qfer, „Kanię” Teatru Rzeźby, „Przydody kropli wody” Walny-Teatru, a także „O słodkiej królewnie i pięknym księciu” Teatru Malutkiego, „Dziadek” teatru MarionBrand, „Kto tam?” Teatru Uszytego, „Niesamowite przygody rycerza Janka” Teatru Lalek Marka Żyły, „Szewc Kopytko i kaczor Kwak” teatru Scena 96 oraz „Trzy świnki” teatru Nemno.

Ponadto do każdej sztuki przygotowaliśmy 13 kart zadań - do wykorzystania w zabawie z dziećmi oraz warsztatowy film - instruktaż, jak wspólnie z dzieckiem wykonać lalkę do domowego teatrzyku. Z festiwalowego studia emitowaliśmy też migawki z pięciu spotkań z twórcami: aktorami - animatorami lalek, reżyserami i scenografami, ale też gośćmi imprezy.

Liczba widzów, którzy obejrzeli festiwal FOTEL 2020 to 78 722 osoby!

WWW OKSIBP

 

Zdjęcia: Piotr Manasterski

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura – Interwencje 2020”.

LOGO INTERWENCJE