Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Projekt pt. „ELEKTRO-PATRIOTYZM. Alfons Hoffmann – prekursor hydroenergetyki na Pomorzu” był skierowany do młodzieży. Jego celem było przybliżenie niesłusznie zapomnianej postaci inżyniera Hoffmanna. Pomorskiego patrioty i twórcy elektrowni wodnych na Pomorzu w okresie XX-lecia międzywojennego i uczestnika ich odbudowy po II wojnie światowej. Źródłem inspiracji dla młodych ludzi biorących udział w akcji były jego działania zawodowe i społeczne, sukces rozwoju elektryfikacji kraju, umiejętność godzenia działalności zawodowej ze społeczną i obywatelską.

Akcja stanowiła inaugurację obchodów jubileuszu 700-lecia Straszyna (1321-2021). Wykorzystaliśmy w niej atrakcyjne dla młodzieży narzędzia. Kilkunastoletni mieszkańcy wsi – uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej – wzięli udział w warsztatach literackich, sketchnotingu i fotograficznych. Pisarz Daniela Odija pomógł uczestnikom zredagować wierszowane zagadki. Kolejnym etapem były zajęcia poświęcone metodzie sketchnotingu, zrealizowane pod kierunkiem Anny Szczepkowskiej. Na koniec odbyły się warsztaty cyjanotypii, czyli archaicznej już techniki fotografii. Poprowadziła je Grażyna Michalkiewicz-Goszczyńska. Efekty tych kursów – zarówno warstwa literacka, jak i ilustracyjna – posłużyły do opracowania questu „Straszyn szlakiem elektrowni wodnych” i broszury – przewodnika do gry. Można ją otrzymać między innymi w Mediatece w Straszynie i siedzibie OKSiBP w Cieplewie oraz urzędzie gminy Pruszcz Gdański w Juszkowie.

Do pobrania:

BROSZURA - QUEST STRASZYN SZLAKIEM ELEKTROWNI WODNYCH

Gra jest też dostępna na stronie internetowej questy.org.pl i w aplikacji mobilnej z geolokalizacją o zasięgu ogólnopolskim Questy - Wyprawy odkrywców.

Realizując quest z aplikacją można zdobywać ogólnopolskie Odznaki PTTK „Questy – Wyprawy odkrywców”. Jednocześnie trasa questa pozwala uzyskać Popularną Odznakę PTTK Elektrownie Województwa Pomorskiego.

Projekt „ELEKTRO-PATRIOTYZM. Alfons Hoffmann – prekursor hydroenergetyki na Pomorzu” zrealizowała Mediateka w Straszynie – filia OKSiBP - w partnerstwie ze Szkołą Podstawową im. Ignacego Krasickiego w Straszynie, przy współpracy:

• Radio Spin,
• 4 Pory Roku Restauracja i Nocleg,
• sołectwa Straszyn,
• VisualCoach - Rysuję i Rozwijam
• Questy - Wyprawy odkrywców

Instruktorzy warsztatów:

Daniel Odija – warsztaty literackie
Anna Szczepkowska – warsztaty sketchnotingu - notowanie przez rysowanie
Grażyna Michalkiewicz-Goszczyńska – warsztaty cyjanotypii

Koordynator projektu – Wioletta Toruńczak

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w ramach programu „Dzieci Kapitana Nemo” - 2020.

 Fundacja BGK logo         Logo Dzieci Kapitana Nemo