Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Projekt pt. „ELEKTRO-PATRIOTYZM. Alfons Hoffmann – prekursor hydroenergetyki na Pomorzu” był skierowany do młodzieży. Jego celem było przybliżenie niesłusznie zapomnianej postaci inżyniera Hoffmanna. Pomorskiego patrioty i twórcy elektrowni wodnych na Pomorzu w okresie XX-lecia międzywojennego i uczestnika ich odbudowy po II wojnie światowej. Źródłem inspiracji dla młodych ludzi biorących udział w akcji były jego działania zawodowe i społeczne, sukces rozwoju elektryfikacji kraju, umiejętność godzenia działalności zawodowej ze społeczną i obywatelską.

Akcja stanowiła inaugurację obchodów jubileuszu 700-lecia Straszyna (1321-2021). Wykorzystaliśmy w niej atrakcyjne dla młodzieży narzędzia. Kilkunastoletni mieszkańcy wsi – uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej – wzięli udział w warsztatach literackich, sketchnotingu i fotograficznych. Pod okiem i uchem pisarza Daniela Odiji uczestnicy wymyślili i zredagowali wierszowane zagadki. Kolejnym etapem były zajęcia poświęcone metodzie sketchnotingu, zrealizowane pod kierunkiem Anny Szczepkowskiej. Na koniec odbyły się warsztaty cyjanotypii, czyli archaicznej już techniki fotografii. Poprowadziła je Grażyna Michalkiewicz-Goszczyńska. Efekty tych kursów – zarówno warstwa literacka, jak i ilustracyjna – posłużyły do opracowania questu „Straszyn szlakiem elektrowni wodnych” i broszury – przewodnika do gry. Można ją otrzymać m.in. w Mediatece w Straszynie i siedzibie OKSiBP w Cieplewie oraz urzędzie gminy Pruszcz Gdański w Juszkowie.

Do pobrania:

BROSZURA - QUEST STRASZYN SZLAKIEM ELEKTROWNI WODNYCH

Gra jest też dostępna na stronie internetowej questy.org.pl i w aplikacji mobilnej z geolokalizacją o zasięgu ogólnopolskim QUESTY - WYPRAWY ODKRYWCÓW.

Realizując quest z aplikacją można zdobywać ogólnopolskie Odznaki PTTK „Questy – Wyprawy Odkrywców”. Jednocześnie trasa questa pozwala uzyskać Popularną Odznakę PTTK Elektrownie Województwa Pomorskiego.

Projekt „ELEKTRO-PATRIOTYZM. Alfons Hoffmann – prekursor hydroenergetyki na Pomorzu” zrealizowała Mediateka w Straszynie – filia OKSiBP - w partnerstwie ze Szkołą Podstawową im. Ignacego Krasickiego w Straszynie, przy współpracy:

• Radio Spin,
• 4 Pory Roku Restauracja i Nocleg,
• sołectwa Straszyn,
• VisualCoach - Rysuję i Rozwijam
• Questy - Wyprawy Odkrywców

Instruktorzy warsztatów:

Daniel Odija – warsztaty literackie
Anna Szczepkowska – warsztaty sketchnoting - notowanie przez rysowanie
Grażyna Michalkiewicz-Goszczyńska – warsztaty cyjanotypii

Koordynator projektu – Wioletta Toruńczak

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w ramach programu „Dzieci Kapitana Nemo” - 2020.

 Fundacja BGK logo         Logo Dzieci Kapitana Nemo