Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

grafika ilustracyjna z napisem plenery ceramiczne i logo kulturatutaj.pl

Zapraszamy do Cieplewa na letni plener ceramiczny, który zostanie zakończony wypałem raku.
Raku to technika rodem z Japonii. Tradycyjnie polega na plenerowym wypalaniu prac z gliny w „żywym” ogniu. Rozgrzane do czerwoności (o temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza) naczynia czy rzeźby wyciąga się z pieca specjalnymi szczypcami.

Dla uzyskania dodatkowych efektów zdobniczych gorące czerepy umieszczamy w pojemniku wypełnionym na przykład trocinami. Ulegające samozapłonowi trociny pozostawiają na ceramice charakterystyczne przebarwienia i zadymienia. A na koniec przekładamy ją do wody, aby przyspieszyć proces studzenia.

W sezonie letnim 2022 zaplanowaliśmy trzy plenery. Mamy jeszcze ostatnie wolne miejsca na drugą edycję w lipcu. W środy 6, 13 i 20 lipca zaplanowaliśmy lepienie i przygotowanie prac do wypału, a w sobotę 30 lipca – wypał w plenerze.

Koszt pleneru to 400 złotych od uczestnika. Dla osób, które w ciągu ostatnich dwóch lat nieprzerwanie przez co najmniej pół roku brali udział w zajęciach ceramicznych organizowanych przez OKSiBP, koszt pleneru wynosi 300 zł. Możliwość zniżki weryfikuje Biuro Obsługi Klienta OKSiBP na podstawie uiszczanych wpłat.

Warunkiem udziału w plenerze jest dostarczenie organizatorowi własnoręcznie podpisanej karty zgłoszeniowo-kwalifikacyjnej i uregulowanie pełnej odpłatności w terminie do 15 maja 2022 r.
Liczba miejsc w grupie jest ograniczona do 8 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Do pobrania: